Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Gniazdoo w... pachołku

krogulec14

Czego jak czego, ale pomysłowości w wyborze oryginalnych miejsc natura bogatce nie poskąpiła. Dość głośno było swego czasu o gnieździe w pewnej stacji kontroli pojazdów. Zmyślne sikory założyły je w... drogowym pachołku!

Z lektur wiem, że  za gniazdo bogatkom służyły dziuple, budki lęgowe, czasem w zupełnie dziwnych ukryciach, takich jak między innymi: rury od ogrodzenia, wywietrzniki, słupy sygnalizacji świetlnej, słupy latarń, uliczne budki telefoniczne, stare hydranty, a nawet... drogowym pachołku czy starym, dziurawym nieco czajniku wiszącym na płocie!

Osobiście widziałem takich oryginalnych gniazd trzy. Jedno w metalowym słupku ogrodzeniowym, drugie również w metalowym słupku. Ten drugi jednak grodził przejazd samochodom. Wielu ludzi obok niego przechodziło i nie zauważało. Ja zresztą też w tym gronie byłem - no cóż, nie darmo powiadają, że pod latarnią najciemniej. Jak to gniazdo wypatrzyła Maja?

Następne gniazdo było pod kołpakiem ręcznej pompy wodnej. Myśl konstrukcyjna twórców tego gniazda, trzeba przyznać, że bliska była geniuszu! A stara, nieczynna pompa przywrócona została życiu.

Bogatki są niekonwencjonalne również w innych dziedzinach. Jednak to pozostawię na inną okazję. Notkę natomiast zakończę pytaniem: a może o Ty znasz jakieś dziwne, z naszego punktu widzenia, gniazdo tych uroczych sikor?


Bogatka, fot. Tomasz Skorupka   www.tomaszskorupka.pl

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • bosssanova

  nie znam i nie spotkałam, ale to chyba jest tak, ze trzeba szukac i się rozglądac. Z przyjmnością przeczytałam, gdzie mogę szukać:)

 • krogulec14

  Bossanova
  Ale... proponuję nie szukać :-) Ptaki przy wysiadywaniu jaj, bądź karmieniu piskląt, lubią mieć spokój :-)

 • bosssanova

  nie boj się :)) nie zakłócę im spokoju:D

 • krogulec14

  Tak też odebrałem, ale profilaktycznie wolałem to powiedzieć :-)

 • bosssanova

  :DDD jasne, lepeij zapobiegac:)))

 • krogulec14

  Otóż to, dokładnie tak :-)

 • orillo

  Bogatki są pomysłowe, ja gdzieś kiedyś czytałem o gnieździe w osiedlowym trzepaku :) W sumie niegłupi pomysł, bo trzepaki zazwyczaj są przy śmietnikach, a jak śmietnik to i muchy i inne owady...pytanie tylko, czy trzepak był w tym czasie używany? :D

 • krogulec14

  Orillo
  Coś o trzepaku obiło się o moje uszy, ale zwyczajnie zapomniałem ;-)

 • mar-pik

  Kiedyś trafilem w lesie na gniazdo bogatek ukryte w niewysokim świerczaku.Gdyby się nie darly w nieboglosy,minąlbym je.Mam nadzieję że 13-tka byla dla nich szczęśliwa.

 • krogulec14

  Mar-Pik
  Pewnie donośnym głosem dopingowały rodziców do jeszcze bardziej wzmożonych ruchów przy dokarmianiu.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci