Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Zimujące bociany białe

krogulec14

Kiedy zostałem ranny w wypadku ileś osób oferowało mi pomoc. Same te propozycje były dla mnie wielce podbudowujące. Jednak, na szczęście, obyłem się bez niej. Mówię "na szczęście", bo "Plamka mazurka" to blog o ptakach (no dobra, o przyrodzie). I jeśli tu ma być mowa o pomocy, to niech ta pomoc ku ptakom i wszystkim zwierzętom zostanie skierowana.

Sympatycy plamki są ludźmi o sporej wrażliwości. I wiem, że sporo odpowie na apel Kuby. Uważam, że pomoc przetrwać bocianom zimę jest niesamowicie wspaniałą sprawą.

Z dnia na dzień słupki rtęci wskazują coraz niższe temperatury. Ostatnie osobniki bociana białego już dawno poderwały się do swojej corocznej wędrówki. Pośród naszych podopiecznych ponad połowie udało się przywrócić zdolność migracyjną. Na początku września wzbiły się w powietrze i po zatoczeniu, w ramach pożegnania, kilku wysokich kręgów nad naszą placówką ruszyły w dalekodystansową podróż, kierując się na południe. Niestety w tym sezonie nie udało się odlecieć pozostałej połowie, czyli ponad sześćdziesięciu bocianom białym. Pośród nich około piętnastu to stali kuracjusze, którzy ze względu na znaczne obrażenia są zmuszeni pozostać u nas dożywotnio. Reszta to pacjenci, których nie udało się wyleczyć przed ostatnimi odlotami migracyjnymi do Afryki. W powietrze będą w stanie wzbić się dopiero w przyszłym roku. Prawdopodobnie tej jesieni trafi do nas jeszcze około dwudziestu kolejnych ptaków. Postrzelenia, złamania, porażenia, zatrucia, to kilka z przyczyn, z powodu których bociany trafiają do naszego ośrodka. Ich leczenie i utrzymanie jest niezwykle kosztowne. Jak co roku otwieramy akcję zatytułowaną: "Zimujące bociany białe". Dzięki niej mogą Państwo pomóc naszym pacjentom przetrwać przyszłe mrozy. Wszystkie fundusze otrzymane za pośrednictwem tej zbiórki przekażemy na zaspokojenie potrzeb naszych zimujących ptaków. Przy pomocy tych środków będziemy w stanie zakupić niezbędną ilość pokarmu i słomy, które z miłą chęcią przyjmiemy również w formie darowizny rzeczowej. W jednym miesiącu zimowym musimy zapewnić podopiecznym niemal tonę pokarmu, który jest im niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Przy niesprzyjającym klimacie obfitość odżywczego pożywienia jest głównym czynnikiem warunkującym pozytywną aklimatyzację bocianów w mroźnym otoczeniu i nie możemy sobie pozwolić na to, aby zwierzęta odczuły jego niedostatek. Słoma jest konieczna, aby w okresie największych chłodów i obfitych opadów śniegu wyścielić im wybieg oraz postawić parawany chroniące przed mocnym wiatrem. Naszym głównym celem jest przywrócenie pacjentów naturze, co udaje nam się głównie dzięki tym działaniom i Państwa wsparciu, które pozwalają im w dobrej kondycji przetrwać zimę. Odnośnik do aukcji znajduje się poniżej. Więcej o naszej zbiórce można przeczytać TUTAJ.

allegro


Bociany w obiektywie Kuby Kotowicza

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • ooievaar

  Pamietam :-)

 • krogulec14

  Wiem Maju :-)

 • fusilla

  To chyba nie ma znaczenia, czy się 1% odpisze, czy wpłaci normalnie, co?

 • krogulec14

  Fusillo
  Każda forma pomocy jest mile widziana :-)

 • vater1958

  wpisów mało, ale wpłat dla bocianów w porównaniu z pozostałymi aukcjami sporo :-)))

 • krogulec14

  Vater
  Męczę Kubę o wspólny wpis o Przemisi. Będzie on zachętą do innych aukcji :-)

 • akasza2

  Fajny pomysł z tym allegro.:)

 • asprocolia

  Pomogę :)

 • krogulec14

  Akaszo
  Wygoda dla ewentualnych darczyńców :-)

 • krogulec14

  Colio
  I dzięki temu jakieś boćki będą miały pełne brzuchy :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci