Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Mięsarze III. Łuski, pióra i krew

krogulec14

Pamiętam, że gdy czytałem artykuł Jacka to na koniec czułem się bezradny. Ręce jakoś tak samo opadły ku ziemi. Na końcu pozwolę sobie dopisać swoje zdanie. Pewnie czytającym te słowa poprawię nastrój.

W ubiegłym roku przy wejściu do parku od strony Słońska zamontowane zostały parawany. Kiedy zobaczyliśmy je po raz pierwszy, razem z towarzyszącymi mi ornitologami zastanawialiśmy się, co to może być i czemu ma służyć.

Nawet nie przyszło nam do głowy, że w takim miejscu ktokolwiek ośmieliłby się rozstawić parawany, za którymi mają się chować myśliwi.

Kiedy zobaczyliśmy w akcji kilku Francuzów (z miejscowym przewodnikiem - jak się okazało, nieletnim synem lokalnego wpływowego biznesmena-myśliwego), wszystko stało się jasne.

Próba wyproszenia ich stamtąd skończyła się awanturą. Dowodzili, że mają prawo i stosowne zezwolenia, my zaś nie reprezentujemy nikogo. Nazajutrz w tamtym miejscu znaleźliśmy łuski po nabojach, pióra i plamy krwi.

Tamtego dnia, gdy pochyleni za parawanami oglądaliśmy ślady polowań, niechcący zaskoczyliśmy stadko nisko przelatujących gęgaw. Ptaki niespodziewanie wyłoniły się znad szuwarów. Gęsi latają szybko, a że są duże i stosunkowo ciężkie, ich zwrotność w powietrzu jest ograniczona. Bardzo czujne i inteligentne ptaki doskonale wiedziały, co może oznaczać nagłe wyjście ludzi zza parawanu. Chcąc uniknąć kuli i ratować życie, rozpędzone kręciły w powietrzu śruby, beczki, półobroty, dramatycznie zniżając, to znowu zwiększając wysokość lotu.

Nigdy wcześniej tego nie widziałem. I nigdy tego nie zapomnę. Byłem wstrząśnięty i zawstydzony."

Gęgawy (i nie tylko ;-) w obiektywie Czarka Pióro   www.cezarypioro.pl

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • as_sadaka

  wstydzę się że jestem człowiekiem :(

 • krogulec14

  As
  No co Ty? Ty przecież byś ich nie zabiła. A "mięsarze" nie będą stanowić nam o człowieczeństwie.

 • akasza2

  :( szkoda mi ich, są takie piękne.

 • pasiwo

  tez bym byla...

 • krogulec14

  Akaszo
  I na swój sposób takie "ludzkie". W pozytywnym sensie tego słowa.

 • krogulec14

  Pasiwo
  Pomimo ciężkiego tematu zapraszam dalej. Szczególnie piękne jest zakończenie dopisane przez tzw "życie"...

 • darmozjady

  brak słów - bestie

 • krogulec14

  Darmozjady
  Ano bestie. Daj im tylko broń do ręki, a...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci