Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Nocne dzierlatki

krogulec14

Chyba nie będę długo rozpaczał za błotniakami stawowymi i bąkami Miasteczka Powiatowego. Ich miejsce powoli obejmują dzierlatki. Małe ptaszyny spłoszyłem przechodząc nocą w pobliżu składowiska naczep samochodów ciężarowych. Biedactwa zerwały się, zapewne budząc się ze snu i odleciały kilka metrów przed siebie. Siedziały nie ruszając się w świetle lampy, jakby czekając na następny mój ruch. Do dzierlatek dołączy niebawem puszczyk, który wybornie się czuje w mozaice krajobrazu rolniczego i leśnego, później dojdzie jeszcze bocian biały. Tak, nie zasypywałem gruszek w popiele i zrobiłem wywiad środowiskowy na temat jego gniazda. Jest czynne, więc stoi przede mną wiosna obserwacji poczynań bocianiej rodziny.

Dzierlatka jest ptakiem synantropijnym, który umiejętnie dostosował się do warunków stworzonych przez człowieka. Jeśli ktoś chciałby wypatrzeć "pośmieciuszkę" - jak nieraz nazywany jest ten ptak - to musiałby spenetrować pobliskie tereny ruderalne, wysypiska śmieci, gruzu, place fabryczne czy różnego rodzaju składowiska. Jednak muszę tu zaznaczyć, że populacja dzierlatki gwałtownie spada, choć też nigdy do licznych gatunków nie należała. Jest też, o czym przyznaję, że zapomniałem, ptakiem osiadłym. Obserwacja nocna nie powinna budzić we mnie zdziwienia, gdybym pamiętał też, że jej dystans ucieczki nie przekracza 10-12 metrów, a w zimie jest znacznie krótszy. Tu zbliżeniu pomogła nam zapewne noc.

Dzierlatka w obiektywie Czarka Pióro   www.cezarypioro.pl

Komentarze (18)

Dodaj komentarz
 • ooievaar

  Gdzie Ty Marku wloczysz sie noca, co??? ;-))))

  Te dzierlatki to znowu nie takie male ptaszyny. Nie zrozumialam o co chodzi z tym dystansem ucieczki ... to one takie nielotne?

  Fajnie miec bocianie gniazdo w zasiegu wzroku i moc obserwowac tak czesto ... byle do wiosny Marku.

  P.S. Podobno dzisiaj jest najbardziej depresyjny dzien w roku ... Hmmmm

 • no-surprises

  Najbardziej depresyjny dzień? Krogulec już zadba, by nam humor poprawić. Ja już zaczęłam główkować nad tym, gdzie mam jakieś najbliższe gruzowisko, o!

 • ooievaar

  No i prosze bardzo ... niestety mialam chyba racje. Ludzie zamiast rozweselac sie na Plamce to siedza zwinieci w klebuszek i sie martwia :-((((((
  Ludzie !!! Wiosna idzie !!! :-)))))

 • felixiana

  No chyba wychodzi na to, że ludzie ulegli sugestii pod wpływem tej dziś podanej wiadomości. Jakoś się wyludniło i smuteczkiem powiało. Ale nic to, dzień się kończy już, a jutro wprost przeciwnie: będzie bardzo dobry dzień, zobaczycie Kochani! Czego serdecznie życzę Wszystkim! :-)
  Maju! Masz rację, byle do wiosny, byle do przylotu bocianów!
  A dzierlatki widać nie takie bojące się się ptaszki. Śpiące były to i daleko nie odfrunęły :-))

 • ama_bilis

  "Tu zbliżeniu pomogła nam zapewne noc."
  Noc zawsze pomaga zbliżeniu ;)

 • oksyd74

  Witam Marku:)
  ciekawe skąd się wzięło powiedzenie o młodej kobiecie, dziewczynie - dzierlatka? wie ktoś może?
  Pozdrawiam ciepło:)

 • felixiana

  Uniwersalny słownik języka polskiego podaje taką definicję dzierlatki: "wesoła, pełna optymizmu, młoda dziewczyna". Ale to mi jakoś nie wystarcza, bo geneza powstania takiego określenia jest niewyjaśniona. ;-))

 • oksyd74

  Dzięki Feli:)) jak zdrówko? mam nadzieję, ze już w domku jesteś zdrowa, radosna i pełna energii jak rzeczona dzierlatka?? Pozdrowienia:)

 • felixiana

  Oksyd :-))
  Jestem w domku, jeszcze nie całkiem zdrowa, ale bohatersko walczę i stosuję się do wszelkich zaleceń. Radosna jestem, bo wypuściły "na wolność" łapiduchy jedne, bo mogę już tu zaglądać i powolutku działać. Jeszcze troszkę i będę pełna energii, a czy jak dzierlatka to się okaże (choć bardzo bym chciała powrócić do dzierlatkowej kondycji, hi hi)
  :-)))

 • krogulec14

  Maju
  Ów dystans ucieczki jest to odległość na jaką dany gatunek ptaka pozwoli zbliżyć sie człowiekowi.A na te "naukowe" depresje skutecznym lekiem będzie Michałowa grafika :-)

 • krogulec14

  No-Surprises
  Z małym opóźnieniem zrobię to ;-) Opóźnienie spowodowane jest pracą.

 • krogulec14

  Feli
  Jak mówiłem już Maji, na smutki na Plamce najlepszym antidotum będzie któraś z grafik Michała :-)

 • krogulec14

  Ewo
  Co znaczy Dobra Administratorka :-) Pracocholik się zrobiłem. Okropny pracocholik i czasu mam niezykle mało...
  Pozdrawiam :-)

 • oksyd74

  Marku:) Świetnie się z Feli uzupełniacie. Nie zapomnij tylko o swoich kochanych ptaszkach w tym ogromie obowiązków:)
  Miłego popołudnia:)

 • rupia111

  Informacja dla wrocławiaków : dzierlatki przez cały rok można spotkać na parkingu przed Ikeą i Obi na Bielanach. Jak nasypie śniegu to biegają koło McDonaldsa. Od paru lat spotykam "czuby" regularnie w coraz większej ilości.

 • krogulec14

  Rupia
  To dobra wiadomość, bo dzierlatki na ogół znikają z terenów, które do tej pory zajmowały...

 • kruszyzna

  Dzierlatki całymi stadami można spotkać w okolicy supermarketów. Przynajmniej ja je tam spotykam (mamy takie zagłębie supermarketowe koło Wrocławia). Szary, niepozorny ptaszek, a jaki wdzięczny. Fajnie, że o nim napisałeś :)

 • krogulec14

  Kruszyzno
  Jak zatem widzę Wrocław dzierlatkami stoi. I niech tedy tak zostanie ;-)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci