Przeciwko tradycjom
Nawet nie wiem jaki jest w chwili obecnej status słonki. Wiele państw Unii Europejskiej chroni tego ptaka a u nas w dalszym ciągu można na niego polować. Nie dość tego, odchodzący minister Szyszko zezwolił myśliwym na strzelanie myśliwym do słonki w kwietniu, podczas tak zwanych ciągów. Pan Szyszko, sam zresztą myśliwy, zostawił w ten sposób przyszłemu ministrowi kukułcze jajo. Unia Europejska zabrania tak barbarzyńkich metod polowania, a u nas pokutuje, przywiązanie do tradycji polowań na owych ciągach. Jestem zwolennikiem zachowywania tradycji, ale nie tak niskich moralnie. Te, tak zwane ciągi, polegają na oblocie przez samca swojego terytorium. Na tym jego rewirze znajduje się zwykle kilka samic. Zabicie samca powoduje, że jaja samic pozostaną nie zapłodnione...
Tłumaczenie nazwy naukowej słonki "Scolopax rusticola" wychodziłoby na: leśnego ptaka łownego o prostym i długim dziobie. Wiem, że niedawno pisałem o niej, jednak zobaczywszy wyborną fotografię Mateusza, myśli same nakierowały się na ten temat. Zresztą wtedy nie miałem żadnego zdjęcia, jako ilustracja posłużył rysunek z Wikipedii. "Jesienna słonka" Mateusza wybornie oddaje urodę ptaka, którego nie ukrywam, jeszcze nigdy nie widziałem. Nie widziałem z własnego lenistwa, bo nie chce mi się chodzić po chłodnych, kwietniowych lasach.
Słonkę jest dość trudno wypatrzyć, a już szczególnie samicę wysiadującą jaja. Łatwo to zrozumieć jeśli nieco uważniej przyjrzymy się barwie upierzenia ptaka. Jest ono po mistrzowsku maskujące w leśnej ściółce. Zamieszkuje ona wilgotne, ze strumieniami, śródleśnymi bagniskami lasy liściaste i mieszane. Jest aktywna o zmierzchu. Prowadzi skryty tryb życia. najłatwiej jest ją zaobserwować na wiosennych tokach...
"Data wykonania: 16.10.2008 Miejsce wykonania: Lasy Łukowskie Sprzęt, ustawienia: Canon D1 Mark III + 500/4 L IS (ISO 1600; f5,6; 1/500s, 6000K) Autor: Mateusz Matysiak " www.birdwatching.pl
Wysiadywaniem jaj i opieką nad pisklętami zajmują się wyłącznie samice. Jako jedne z bardzo nielicznych ptaków w razie niebezpieczeństwa przenoszą swoje dzieci w inne miejsce.
Komentarze (24)
Dodaj komentarzBardzo ciekawy ptak, a ten dziob niesamowity, prawie polowa dlugosci ptaszka, a ciekawe na co mu taki? Czy on taki ciekawski?
Mnie u slonki podoba sie to, ze bez krecenia glowa wszystko widzi dookola :-). W Holandii slonka jest pod calkowita ochrona, w Belgii jest region gdzie mozna ograniczenie polowac.
Kiedys malo nie wdepnelam w gniazdo ... odskoczylam kiedy slonka wyskoczyla mi z pod kalosza ;-).
Nie wiedziałam jak wygląda słonka ,ciekawy ptaszek,jutro sobie troszkę o nim poczytam.
Wildrose
Sonduje nim glebę w poszukiwaniu pokarmu, np dżdżownic.
Maju
Twoja przygoda jest dobitnym przykładem znakomitego kamuflaża słonki :-)
Aniagro
I o to mi chodzi. Sprowokować żeby ktoś szukał wiadomości dodatkowych.
Wkrótce - naprawdę! - kwiecień :D
Bagatela, raptem sześć miesięcy ;-)
Dzień dobry Marku:) niestety znowu pierwszy raz widzę tego ptaszka, "nos" ma długi jak Pinokio, może mały kłamczuszek? ;))
Miłego dnia:)
Tak, ten "nos" ma długaśny. Może dlatego skryty ptaszek - wstydzi się? ;)
Ewo
Ten dziób służy słonce do wyszukiwania pokarmu :-)
wieeem Marku:))) tak sobie zażartowałam:)
Ama
Odpowiedź jak dla Ewy...
Ewo
Domyślałem się ;-)
"odpowiedź jak dla Ewy..." to synonim "odpowiedź jak dla blondynki..."? ;))
Przewrażliwiona chyba jesteś Ewo: "odpowiedź jak dla Ewy" wyjaśnia, że dziób służy jedynie do wydobywania pokarmu z grząskiej ziemi.
Ech Marku, ja wiem, zażartowałam sama z siebie, no... ;))
faktycznie przy takim ubarwieniu trudno wypatrzeć.
Ewo
Tego też się domyślam ;-)
Spacerko
Co mniej spostrzegawcza osoba może... rozdeptać, a nie zauważyć ;-)
śmieszny stworek latajacy
Słonka faktycznie pociesznie wygląda w locie z tym długim "dziobaskiem" ;-)
Przesympatyczna, skromna wielokropka. Może ktoś Bardzo Ważny pójdzie po rozum do głowy i wprowadzi nakaz całkowitej ochrony słonki. Bardzo, bardzo na to liczę!
Dostałem fajny mail. Nie wolno jednak polować wiosną na słonkę. Wielu myśliwych rezygnuje ze strzelań do tego niewielkiego ptaka.