Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Pakiet za ptaki

krogulec14

Kilka dni temu Haliny obchodziły swoje imieniny. Pewne smutne dla mnie okoliczności spowodowały, że przegapiłem ten dzień. "Halina" to przecież też imię pewnej samicy błotniaka łąkowego na Podlasiu, która nosi obrożę telemetryczną. Pozwala w ten sposób przybliżyć poznanie tych pięknych ptaków.

Ostatnio, z drogi Miasteczko - Miasteczko Powiatowe, widziałem kilkakrotnie błotniaka. Z okien samochodu nie odróżni człowiek dokładnie jakiego. Przypuszczam, że właśnie akurat łąkowego, ale pewny nie jestem. Widok tych ptaków tuż przed żniwami napawa mnie lękiem. Dużo ich traci swoje pisklęta w czasie żniw. Czy temu spotkanemu w drodze uda się je wyprowadzić do samego końca? Czyli do powrotu do Afryki? Oby...

Nutką optymizmu powiewa w kierunku ptaków gniazdujących się na łąkach i pastwiskach naszych rolników. Polskie łąki z racji ptasiego bogactwa są bezcenne. Zamieszkuje je 80% populacji całej Unii Europejskiej wodniczki, po 40% orlika grubodziobego i bociana białego, 30 % derkacza. Aby ratować lęgi czajki, rycyka, krwawodzioba, kszyka, dubelta, kulika wielkiego, biegusa zmiennego, wodniczki, derkacza czy właśnie błotniaka łąkowego przed niszczącą je intesyfikacją rolnictwa Unia Europejska chroni je specjalnym programem rolno-środowiskowym.

"Derkacz pustynny;  Karpowicze, gm. Suchowola, dolina Biebrzy/ Brzozówki; 16.05.2008" w obiektywie Mateusza Matysiaka  www.mateuszmatysiak.pl

Rolnik, który podejmuje się użytkowania łąk i pastwisk w sposób ekstensywny ponosi straty. Aby zachęcić rolników do użytkowania Trwałych Użytków Zielonych zaproponowano im pakiety programów rolno-środowiskowych, które w pełni zrekompensują powstałe straty. W zależności od wymogów jakim podda się dany rolnik płatności od hektara mogą wynosić od 500 do nawet 1 390 złotych. Wypadałoby sobie teraz życzyć aby informacja ta jak najszybciej dotarła do samych zainteresowanych, gdyż jak do tej pory objętych taką osłoną jest zaledwie 1% polskich pastwisk i 4% łąk.

PS. Derkacza na Pustyni Błędowskiej oczywiście nie zastaniemy. "Derkacz pustynny" to oczywiście jest żart Mateusza w stosunku do ptaka uchwyconego w kadr w bardzo nietypowym dla niego, bo odkrytym miejscu.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • elzbietajanina

  Przepiękne zdjęcie, piękny ptak!! Czytając jednak ten materiał zastanawiam się ilu rolników w Polsce wie o programie UE "Pakiet za ptaki", jednocześnie ilu chce się przejąć losem ptaków z Ich pól i łąk! Z autopsji znam sytuację w której koszący łąkę maszyną wolał patrzeć "ponad terenem" żeby nie widzieć..... Na polskiej wsi jest jeszcze zbyt mała wrażliwość na środowisko przyrodnicze! Ptaki postrzega się tam głównie jako szkodniki! Z drugiej strony za mało propaguje się tam wiedzę o otaczającym środowisku

 • krogulec14

  Bardzo mocno zgadzam się z Tobą ElJanko! Niestety ta wrażliwość na wsi jest na razie jeszcze słabiuteńka. Wypada mieć nadzieję, że ten pakiet ją znacznie wzmocni. Jeżeli rolnik otrzyma godziwą rekompesatę to może sytuacja ptaków, którym odpowiada biotop łąkowy znacznie się poprawi. Oby tak sie stało i to jak najszybciej.
  Niby sytuacja w promocji pakietu za ptaki ma się zmienić. Znając jednak polskie realia trudno być w tej kwestii optymistą...
  A derkacz Mateusza jest po prostu piękny :-)

 • no-surprises

  Takie inicjatywy są cenne. A co do niewrażliwości rolników to sądzę, że ciężkie, pracowite życie musiało iść w parze z jakąś próbą radzenia sobie z emocjami w stosunku do zwierząt.
  Miastowym łatwiej: kupują produkt pt. kiełbasa czy szynka, który wcale nie przypomina swym wyglądem źródła pochodzenia.

 • krogulec14

  Z Tobą też bardzo zgodzę się - ależ jestem dziś zgodny ;-) i to mimo pewnego przeciwstawieństwa.
  Biorąc np realia żywota Burka czy Azora uwiązanego łańuchem do budy można się wzruszyć niedolą jego pieskiego żywota. Ale, ale, idą wakacje i ile Barich i Jackich będzie porzuconych po lasach i innych miejscach. A tak im dobrze było w przytulnym M-4...
  Zrobiłem błąd w uogólnieniu, a tak nie wypada. Też chwalę wspomniane inicjatywy.

 • as_sadaka

  Pewnie niewiele, tym bardziej, że nie są to gatunki popularne, a więc nieznane większości -nie tylko rolników. U mnie niestety nic sie nie chce zagnieździć.

 • krogulec14

  I to błąd ze strony tych ptaków ;-) Znając Twoje dobre serce miałyby u Ciebie spokój jak u Pana Boga za piecem :)
  Życzę Ci chociaż czajki, które zresztą tak bardzo lubię.

 • felixiana

  I pomyśleć, że takie bezbronne piękne ptaki jak derkacz ze zdjęcia giną wobec koniecznych, ale bezmyślnie niekontrolowanych działań ludzi. Podjęto najsłuszniejsze moim zdaniem działania, wprowadzając pakiet rolnośrodowiskowy. Cóż może bardziej zmobilizować niż sympatyczne płatności? Oby tylko wieści rozeszły sie jak najszybciej no i żeby im zaufano.
  Wierzę, że ten program ocali wiele ptasich istnień. Odrobina dobrej woli...

 • krogulec14

  Wyobraź sobie, że widziałem zdjęcie skrzydła drkacza ściętego jakąś kosiarką :(
  Mam nadzieję, że ten pakiet jest/będzie opłacalny... I spełni swoje.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci