Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Grażyna i Halina czyli telemetria błotniaka łąkowego

krogulec14

O Grażynie, samicy błotniaka łąkowego wspominałem 10 lutego. Oprócz niej nadajnik satelitarny pozwalający zlokalizować miejsce pobytu ma druga samica tegoż błotniaka o równie pięknym imieniu, Halina. Zanim powiem kilka słów o tychże błotniakowych "damach", słowo o nazwie gatunku. Błotniak łąkowy, "Circus pygargus" oznacza okrążającego z... białym kuprem!:) Czyli nie tylko białorzytce tam zaglądano.

 

Błotniak łąkowy w obiektywie Czarka Pióro. www.cezarypioro.pl

Co prawda do powrotu Grażyny i Haliny trzeba zaczekać jeszcze 2 -3 tygodnie, ale w dniu imienin Grażyn (życzenia pomyślności dla Solenizantek), wspomnienie wydaje mi się trafne. Wspomniane nadajniki pozwalają ornitologom na poznanie tras, którymi przemieszczają się obydwa ptaki, jak też miejsc zimowania.

Halina została schwytana na polach gminy Olszanka, powiat łosicki 8 lipca 2007 roku. Miała udany lęg, gniazdo opuściły cztery pisklęta. Nie miała takiego szczęścia jej sąsiadka, która miała gniazdo w odległości 30 metrów od Haliny. Cztery pisklęta zostały zagryzione przez lisa.

Grażyna została schwytana na polach gminy Mordy, powiat siedlecki w dniu 14 lipca 2007 roku. Z pięciu jej piskląt gniazdo opuściły cztery. Grażyna gnieździła się w luźnej kolonii 5 -6 par w pszenżycie.

Przyznam, że losy obu ptaków bardzo mnie interesują. Jestem ciekawy czy wrócą, jeżeli tak to czy będą na tych samych terenach co poprzedniego roku. Ale o tym wszystkim to pewnie napiszę nie prędzej niż w dniu imienin Haliny, który jak wiemy jest 1 lipca.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • no-surprises

  Widać, że i mordy na coś mogą się przydać, jak i Mordy zresztą :D

 • krogulec14

  Na terenie gminy Mordy przyszedł na świat mój ojciec:)

 • felixiana

  Życzę wszystkim Grażynom w dniu ich święta wszystkiego co najlepsze. A ich imienniczce - pani błotniakowej oraz jej koleżance Halinie bezpiecznego powrotu oraz udanych i licznych lęgów! Wspaniały pomysł z tymi nadajnikami, dzięki którym tyle można się dowiedzieć i ich wędrówkach :-)

 • dr555

  Witaj, nie wiedziałam, że nadaje się imiona ludzkie także ptakom; to bardzo miłe, bo one na to zasługuja. Pięknie o tym napisałeś.
  Pozdrawiam i życzę dobrej, spokojnej nocy.

 • krogulec14

  Feli
  Też trzymam kciuki za lęgi:)
  Dr555
  Każdy bocian to niemalże Wojtek a łabędź Kuba:) Dzięki.
  Miłego dnia życzę.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci