Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Z ptakami po obszarach Natury 2000. Białorzytki w Ostoji Suwalskiej

krogulec14

Największą wartością Ostoi Suwalskiej jest oryginalny krajobraz polodowcowy. Obejmuje on wzgórza morenowe, doliny rzeczne, doliny wiszące jak i głazy narzutowe. Teren ten pokrywa się z granicami Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Wśród 22 jezior znajduje się najgłębsze jezioro Polski, Hańcza. Mocno jest zmieniona przez człowieka szata roślinna. 24% zajmują tylko lasy, a resztę pola uprawne, łąki i pastwiska. Najciekawszym ich fragmentem są olszowe łęgi źródliskowe. W jeziorach występują podwodne łąki złożone z różnych gatunków ramienic. Najbardziej znanym w kraju elementem Ostoi Suwalskiej jest zapewne rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą.

Na obszarze niespełna hektara znajduje się tu ponad 10 000 głazów narzutowych o obwodach od 0,5 do 8 metrów. Głazy te zostały tu przyniesione przez lodowiec skandynawski. Obecnie teren rezerwatu jest wykorzystywany jako pastwisko.

 Na terenie Ostoi Suwalskiej odnotowano 140 gatunków ptaków. Wśród nich są: zimorodek, nurogęś, bąk, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, łyska, głowienka, czernica, gągoł, błotniak stawowy, trzciniak, trzcinniczek, brzęczka, strumieniówka, orzechówka, dzięcioł czarny, orlik krzykliwy, białorzytka, grzywacz, wilga i kobuz. Na terenie Ostoi Suwalskiej gnieździ się około 120 par bociana białego.

Nie mogłem innego ptaka wybrać. Popatrzyłem na zdjęcie rezerwatu Głazowisko Bachanowo i pierwsze skojarzenie nasunęło się na białorzytkę. O tym dalekosiężnym ptaku zamierzałem napisać co prawda przy okazji jego powrotu do miejsc lęgowych, no ale  przy takim miejscu o żadnym innym ptaku pisać nie wypada.

Białorzytka w obiektywie Czarka Pióro. www.cezarypioro.pl 

Białorzytkę chyba wszyscy pamiętamy ze szkoły, jako specjalistkę od błędu ortograficznego na klasówce. Ilu z nas napisało "białożytka", kojarząc drugą część wyrazu z życiem czy żytem? A tu czekała na nas mała niespodzianka, kto mógł wiedzieć, że "rzyć" w śląskiej gwarze oznaczająca pewną, tylną część ciała, piszemy przez er-zet? Spolszczać nazwy chyba nie warto, wyszłaby nam wtedy "białodupka" i urok nazwy ptaka zostałby zepsuty. Poza tym przyszłe pokolenia też niech się pomęczą nad ortografią ojczystego języka:) A sama białorzytka ma jeszcze jeden górnośląski akcent. Jest tam, obok Jury Krakowsko-Częstochowskiej, stosunkowo często w porównaniu z innymi regionami Polski często spotykana.

Białorzytka ma specyficzne upodobania siedliskowe. Zamieszkuje bowiem otwarte tereny skalne, suche i kamieniste ugory jak i nieużytki. Przebywa też na terenach ruderalnych, świeżych porębach, wrzosowiskach czy żwirowniach. Nieraz wybiera tereny wielkich budów jako miejsce na lęgi. Dostrzeżemy ją z daleka, bo często przesiaduje na eksponowanych miejscach. Kamienie, płoty, sztuczne wzniesienia to dobre miejsca dla niej na czatowanie jak i obserwację terenu. Przy spotkaniu z białorzytką warto jest mieć lornetkę, ponieważ ten ptak wielkości wróbla jest bardzo nieufny wobec człowieka. Juz przy odległości 30 metrów robi gwałtowne "przysiady" i trzepie ogonem. Gdy będziemy próbowali zmniejszyć ten dystans, to możemy być pewni, że nas zostawi i odleci.

Mówiłem już kiedyś, że lubię wyraz "ale"? Nie? Bo mógłbym o białorzytce mówić dłużej. O jej lotach ze środkowej Afryki na Greenlandię czy Alaskę, albo o praktycznych podejściach lęgowych, ALE :) coś muszę zostawić sobie w rękawie na pierwsze w tym roku z nią spotkanie. To nastąpi zapewne nie prędzej jak za jakiś miesiąc, jednak w zanadrzu jakiś as musi być.

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • felixiana

  Nie dziwię się, że z tak licznego ptasiego towarzystwa, które występuje w Ostoji wybrałeś białorzytkę. Wdzięczna postać o ciekawych obyczajach i delikatnej urodzie. Aż dziw, że lubi takie niezbyt sympatyczne otoczenie. Skoro piszesz, że bywa również na Górnym Śląsku to mam jeszcze pewną szansę, że ją kiedyś dojrzę.
  Gdyby ptaszynka wiedziała ilu ortograficznych błędów była i jest przyczyną to by zwątpiła biedna chyba :-)))

 • krogulec14

  Wydaje mi się, że masz całkiem sporą:) Odpoiadające jej biotopy podałem, zostaje tylko w nich się rozglądać.
  "Białożytka" jednak już nie tak brzmiałaby:)

 • surfinia

  Krogulec,zgadnij jakie było jedno z pierwszych słow pomyśłanych przeze mnie,kiedy popatrzyłam na drzewa za oknem? ;))))) "BIAŁOZYTKA" :DDDDDDDDD

 • surfinia

  no zgubiłam "r" w białorzytce" :)

 • krogulec14

  Nie zgadłbym:))
  A literówkami się nie przejmuję, gdybym miał to robić, to musiałbym zaprzestać pisania bloga...
  Wychodzę z założenia, że mądry uda iż nie widzi, a tym drugim to na pewno przejmował się nie będę:)

 • dr_ewa999

  Istotnie białorzytka jest bardzo urokliwym ptaszkiem , o ktorym dowiedziałam się z Twojego bloga( straszna ze mnie ignorantka w tym zakresie :(( ) ale od białorzytki bardziej intryguje mnie ptak, ktorego wspomniaeś we wpisie o wdzięcznej nazwie bąk :)))

 • krogulec14

  Też kiedyś byłem w tym pięknym zagadnieniu ignorantem:) Teraz już trochę się na tym znam:)
  Bąk, to wieloznaczący wyraz
  1. Zabawka dla dzieci.
  2. Nazwisko.
  3. Wysmykający, który może narobić trochę "zapaszku" i kupę wstydu:))

 • dr_ewa999

  A bąk o którym tutaj napisałeś to co?
  "Na terenie Ostoji Suwalskiej odnotowano 140 gatunków ptaków. Wśród nich są: zimorodek, nurogęś, bąk, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, łyska, głowienka, czernica, gągoł, błotniak stawowy, trzciniak, trzcinniczek, brzęczka, strumieniówka, orzechówka, dzięcioł czarny, orlik krzykliwy, białorzytka, grzywacz, wilga i kobuz."

 • dr_ewa999

  P.S.
  A co do " wysmykającego" to lepiej żeby on był niż żeby go nie było - dla zdrowia lepiej, dla otoczenia może i mniej :)))

 • no-surprises

  Białodupka to taki swojskie, acz nieeleganckie ;)
  A dr Ewa przypomniała mi takie powiedzenie (pewno znacie) - za dosadność przepraszam: z niepuszczonych bąków rodzą się pos..ne myśli.

  Krogulec pisał o fajerwerkach w Tatrach, tak że ornitologiczne pasuje.

 • krogulec14

  Oto dr.Ewo bąk: plamkamazurka.blox.pl/2007/11/Specjalista-od-kamuflazu.html
  No-Surprises
  To ja już wolę te bąki. Wiadomo, natura:)

 • as_sadaka

  Niech już zostanie białorzytka (hi hi) bardzo mi się ta nazwa podoba, a po zrozumieniu sensu -tym bardziej :-)

 • krogulec14

  Mi też ta nazwa się podoba:) Wydaje mi się (chyba trochę zarozumiale), że każdy uczeń po zapoznaniu się z tym tekstem nie miałby problemów z tym ptakiem na języku polskim:)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci