Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Bataliony nad Narwią

krogulec14


"Synchroniczny zwrot - stado podekscytowanych batalionów uwijające się nad rozlewiskami Narwi; Grądy Woniecko; 20.04.2007" w obiektywie Mateusza Matysiaka. www.mateuszmatysiak.pl

Od marca do maja trwają przyloty i przede wszystkim przeloty jednego z najciekawszych ptaków naszej avifauny jakim jest niewątpliwie batalion. Niestety ten mieszkaniec rozległych mokradeł i podmokłych łąk z fragmentami obszarów bardziej suchych powoli ginie z naszego krajobrazu.

Głównymi przyczynami zaniku bojownika (stara nazwa bataliona) są osuszanie bagien i zarastanie torfowisk. Około 1980 roku szacowano jego populację w Polsce na 300 - 400 samic (w ten sposób liczona jest populacja tego ptaka), w 1985 roku 150 - 200 samic a obecnie już tylko 50 - 80. Jedynym pewnym miejscem jego lęgów są obecnie Bagna Biebrzańskie. Na przelotach można go spotkać w wielu miejscach Polski.

W swoim "mądrym zeszycie" zanotowałem: Batalion chodzi wolno po mulistych brzegach lub podmokłych terenach oraz brodzi po płytkiej wodzie. Lata szybko, stada często szybują. Na wiosnę, w okresie toków samce często staczają widowiskowe, bezkrwawe walki (stąd ta "wojownicza" nazwa!). Rzecz charakterystyczna, w całkowitym milczeniu.

I to co dla miłośnika przyrody w batalionie jest najciekawsze i najpiękniejsze, swego czasu było dla ptaka przekleństwem. "Łowiecka brać" strzelała swego czasu do tych ptaków bez opamiętania. Nie dla mięsa lecz dla wypchanych "trofeów". Skoro każdy był inny, to trzeba było to pokazać żeby móc zaimponować kolegom po broni. Zabijanie dla zabijania kwitło a "kolekcje" na szafach rosły!

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • no-surprises

  Piękny ptak, ma "moje " kolory - a nogi to cały poemat.. Jak dobrze, że z piór nie robią futer :)

 • felixiana

  Piękne i towarzyskie ptaki. Barbarzyństwo i bezmyślność myśliwych nie zna granic. Jakąż radość może dawać wypchane truchło ptaka .
  Mądre takie walki bezkrawe i bez niepotrzebnego wrzasku. Ciekawy ptasi obyczaj i podoba mi się.

 • goldenbrown

  ależ te kaczki cudne:)))

 • krogulec14

  No-Surprises
  Piękny, a każdy inny:) Szkoda byłaby wielka gdyby miało zabraknąć u nas dla nich miejsca.
  Feli
  Pewnie gdyby zezwolić im na strzelanie do bataliona, to na wyścigi by poszli, nie patrząc, że to ostatnie. Kolekcja by wzrosła...
  Goldi
  Delikatnie Cię poprawię, bataliony to nie kaczki. Ale jaknajbardziej się zgodzę, że cudne:)

 • goldenbrown

  Dzięki za poprawienie, Krogg:))
  Wczoraj usłyszałam wiadomość, że przyleciały pierwsze żurawie!! To już wiosennie!:))

 • krogulec14

  To ja się cieszę Goldi, że udało mi się zrobić taktownie:)
  Co do żurawi, chyba niedługo będzie wpis wiosenny z ich zdjęciem...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci