Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Ptaki drapieżne dnia i nocy

krogulec14

W dołku na środku siatkówki wróbla znajduje się około 400 000 komórek receptorowych na jeden milimetr kwadratowy, a u myszołowa 1 000 000 tychże komórek. Tymczasem w plamce żółtej człowieka komórek receptorowych jest 200 000 na milimetr kwadratowy.

Szyja ptaków ma od 8 do 25 kręgów dzięki czemu jest długa i wyjątkowo ruchoma. Ptaki drapieżne mogą obrócić głowę o 200 stopni a sowy do 270 stopni. Człowiek i prawie wszystkie ssaki mają tylko 7 kręgów szyjnych.

Sowy to tajemnicze ptaki, które stały się bohaterami wielu przysłów, legend i zabobonów. Z jednej strony prześladowane przez człowieka ze względu na złą sławę jaką im przypisano w ludowych podaniach. Z drugiej - od wieków uważane za symbol mądrości i wiedzy. Niektóre sowie przysłowia: Sowa, mądra głowa. *  Sowa huczy, choć ją nikt nie uczy. * Sowa na dachu kwili, umrzeć komuś po chwili. * Sowa, choćby pod niebiosa latała, sokołem nie będzie. * Sowy z sokołem w jeden rząd nie włożysz. * Gdzie lata sokół, nie latać tam sowie.

Sowy ze względu na swój enigmatyczny tryb życia od dawna były bohaterami wielu legend, niestety także dość często padały ofiarą ludzkich przesądów. Istniało między innymi przekonanie, że pójdźka jest zwiastunem śmierci, a płomykówka - pożarów. Wynikało to głównie z nieznajomości roli tych ptaków w ekosystemie i ich użyteczności dla człowieka. Dopiero badania składu pokarmowego pozwoliły na lepsze poznanie i zrozumienie tych ptaków, a także na rozpoczęcie działań ochronnych.

Sowy należą do monogamistów, kiedy połączą się w parę, zostają razem przez całe życie, nie dopuszczając się zdrady. Sowa szuka nowego towarzysza dopiero po śmierci swojego partnera. 


Płomykówka w obiektywie Czarka Pióro. www.cezarypioro.pl

Szlara (słowo pochodzi od niemieckiej nazwy płomykówki - Schleiereule - czyli zawoalowana sowa) to talerzowato ułożone pióra wokół dzioba i oczu. Są one krótsze i sztywniejsze od reszty upierzenia głowy ptaka a często także jaśniejsze. Szlara służy do skupiania fal akustycznych w celach nawigacyjnych. Słuch sów jest dodatkowo wspomagany przez ruchomy fałd skórny w obrębie otworów usznych położonych poza szlarą oraz asymetryczne położenie uszu, dzięki czemu sowy doskonale oceniają odległość. U sów, w rodzinie płomykówek szlara jest sercowata, a u puszczyków - okrągła. Szlara występuje jednocześnie z dość krótkim dziobem, bardziej owalną, niż u innych głową, oraz mniejszym rozstawem oczu. Wszystkie te elementy przydają ptakom wygląd zbliżony do ludzkiej twarzy. Zapewne to właśnie dlatego już od czasów starożytnych przypisywano tym ptakom niezwykłą mądrość.

Duże orły i duże sowy mają oczy wielkości ludzkich oczu, chociaż całe ich ciało waży od 3 do 7 kilogramów. U niektórych sów masa oczu stanowi do 5% masy całego ciała! Przenosząc tę proporcję na człowieka ważącego na przykład 80 kilogramów otrzymalibyśmy masę obu gałek ocznych wynoszącą 4 kilogramy, czyli każde oko musiałoby mieć około dwóch litrów objętości.

Najmniejszą polską sową jest sóweczka - niewielki ptak drapieżny z rodziny puszczykowatych. Ta maleńka sowa bez "uszu" występuje w starszych i dużych lasach wschodniej i południowej Polski. Sóweczka wyróżnia się niemal zupełnym brakiem szlary i dość dużym wystającym dziobem. Jest też bardziej aktywna w dzień niż w nocy, co wynika z jej diety - z pośród wszystkich sów sóweczka łowi najmniej myszy, a najwięcej drobnych ptaków i owadów - głównie sikorek i mysikrólików.

P.S. Powyższe ciekawostki pozbierałem na www.polska.pl .

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • no-surprises

  Ta akurat urodą nie grzeszy - może to wina ujęcia?

  Ze słownika symboli Kopalińskiego dodam:
  sowa - symbol samotności, czujności, milczenia, rozmyślania, umiarkowania, mądrości, nauki (wieckiej), wiedzy racjonalnej, medycyny, nocnych studiów, niewiedzy, niewiary, proroctwa, jasnowidzenia, dowcipu, podstępu, pospolitości, skąpstwa; zimy, nocy, ciemności, półmroku; widma, demona, diabła; świtu, smutku, melancholii, złej wiadomości, rozpaczy, gniewu, śmierci, nieszczęścia.

  Opinie o tym, że w dzień nie widzi sprawiły, że stała się symbolem związku z siłami chtonicznymi, deszczu i burzy, wód, roślinności, długich nocy.

  Córka króla Lesbos, która była nałożnicą swego ojca, zamieniła się w sowę i ze wstydu ucieka przed światłem dziennym.

  U interpretacji chrześcijańskiej przybiera sprzeczne znaczenia: charakteryzuje niewierzących, heretyków - unikających światłą zbawienia, ale i symbol świętości, atrybut mędrców, pustelników.

  W heraldyce oznacza czujność, dowcip, odosobnienie.

  Jest także atrybutem Asklepiosa, więc i medycyny.

  W micie greckim była znakiem jednej z parek przecinające nożycami nić ludzkiego życie.
  I na koniec Szekspir i jego Ofelia: "Sowa byłą córką piekarza" - wg legendy córka piekarza została zamieniona w tego ptaka, gdyż odmówiła chleba dźwigającemu krzyż Chrystusowi.


  Słowem: cudny splot natury i kultury.

 • krogulec14

  Zdjęcie jest OK. To akurat taki typ urody:) Zresztą mi płomykówka się podoba, jak każda sowa zresztą.
  No-Surprises - kapitalny komentarz!:) Nie będziesz miała nic jak wykorzystam go kiedyś do wpisu?

 • felixiana

  A mnie się jednak podoba ta niesamowita sówka. Wyobrażnia mnie ponosi jak też może wyglądać ciałko tak napuszonej sowy bez piórek i tej charakterystycznej szlary.
  Tzn. nic złego nie mam na myśli i nie chcę powiedzieć, że bym ją z tych piórek oskubała broń Boże, ale ciekawa jestem...
  Zobaczyłam kiedyś chudziuteńką szyjkę mojej wychowanicy sierpówki jak sobie zmoczyła w jakimś kąpielowym szale piórka i byłam zdumiona! Szyjka cienka jak ołówek, a jak ją suche piórka otaczają to wygląda zupełnie inaczej. Spodziewam się, że jakby sowy miały przeźroczyste piórka, to dopiero byśmy się zdziwili!
  No-surpises
  Dziękuję za dodatkową porcję ciekawostek o sowach z innych dziedzin :-)

 • krogulec14

  Pewnie masz rację. Parę gnatków obciągniętych skórą i dużo pierza:)

 • no-surprises

  Ależ skąd!

 • no-surprises

  Dodam jeszcze, ze w komentarzu moje są dwa zdania: pierwsze i ostatnie ;)

 • krogulec14

  Fajnie i nie mniej dziękuję:)

 • surfinia

  swoją drogą -Twoja Krogulcu -fascynacja sowami jest widoczna, oj widoczna:)

 • krogulec14

  Zgadza się:) Ale nie ukrywam się z tym. Wydaje mi się, że z dobrymi uczuciami nie ma co się kryć. A sowy dość dużo nacierpiały się od ludzi.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci