Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Cietrzew - krótka historia wymierania

krogulec14

Nie raz, nie dwa zaznaczałem, że zdjęcia Czarka czy Mateusza inspirują mnie do opowiedzenia poszczególnych historii. Przeglądałem materiały do wpisu o głuszcu, gdy wpadły mi w oko zdjęcia Czarkowych cietrzewi. Nie trzeba być przyrodnikiem aby łatwo zrozumieć, że Czarek był na tokach tych ptaków.

Siedział gdzieś na niedostępnych bagnach albo na leśnej polanie porośniętej wrzosem, pewnie marzł i czekał na odwieczny teatr, którego aktorzy zamiast wypowiadać swoje kwestie "czyszykują", "gulgotają". Samce cietrzewi w czasie toków przybierają dziwne pozy, wykonują różne figury, czasami stoczą pojedynek z sąsiadem. O brzasku słońca następuje szabas, krótka chwila ulgi i jeżeli nic nie staje na przeszkodzie wspaniała sztuka trwa dalej kilka godzin. Na gałęziach okolicznych drzew siedzą cieciorki (samice cietrzewi) i w niemym podziwie przyglądają się kogutom. Wybrane koguty będą wynagrodzone szczególnymi względami.


Tokujący kogut (samiec) cietrzewia w obiektywie Czarka Pióro. www.cezarypioro.pl

Na początku XX wieku szacuje się, że populacja cietrzewia na ziemiach polskich liczyła kilkadziesiąt tysięcy osobników. W 1983 roku profesor Tomiałojć kalkulował stan tego ptaka na niecałe 13 tysięcy. Ostatnie dane jakie znalazłem mówią już tylko o 2000 - 2500 osobnikach. Najistotniejszymi przyczynami tego smutnego stanu upadku były: zagospodarowywanie miejsc występowania tych kuraków jak i nadmierny ich odstrzał podczas toków. MYŚLIWI Z NADZWYCZAJNYM UPODOBANIEM STRZELALI DO SAMCÓW W CZASIE TOKOWISK. Doskonale zdawali sobie sprawę, że uniemożliwiali w ten sposób zapłodnienie jaj i mimo to uprawiali ten proceder walnie przykładając się do doprowadzenia cietrzewi do granic zagłady. W latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy przyrodnicy alarmowali o katastrofalnym stanie populacji, koła myśliwskie w dalszym ciągu czyniły limity ostrzałów, celowo zawyżając dane liczebności ptaków na swoim terenie. Całkowitą ochronę cietrzewia wprowadzono dopiero w 1995 roku.


Tokujące koguty cietrzewi w obiektywie Czarka Pióro. www.cezarypioro.pl 

Głównymi zagrożeniami pozostałych resztek cietrzewi są w obecnej chwili przekształcenia środowiskowe: intensywna gospodarka leśna, zaniechanie tradycyjnej metody użytkowania ziemi, osuszanie bagien i torfowisk, zalesianie wrzosowisk i pastwisk, zarastanie podmokłych łąk. Niemałym problemem jest kłusownictwo. Górale z Chicago pragną być bardziej góralscy od Zakopiańczyków i łożą duże pieniądze za białe pióra z liry (ogona) cietrzewi. Dużym problemem jest nadmierny wzrost lisów, co jest konsekwencją stosowania szczepionek przeciwko wściekliźnie. Swoją rolę w zanikaniu tego czarnego ptaka mają obce polskiej przyrodzie jenot i norka amerykańska. A lokalna grupa cietrzewi, licząca poniżej 100 osobników  narażona jest silnie na wyginięcie ze względu na ubogi bank genów.


Cieciorka w obiektywie Cezarego Pióro. www.cezarypioro.pl 

Obecnie, dla zachowania gatunku, prowadzone są w Polsce prace reintrodukcyjne. Mimo wysiłków przyrodników stan cietrzewi maleje. A przy takich włodarzach jak radni Słopnic nie zanosi się żeby cokolwiek w tej materii mogłoby się poprawić. Byłoby niezmiernie szkoda, gdyby miało się okazać, że poniższe zdjęcie jest jednym z ostatnich zrobionym w Polsce na tokach cietrzewi.

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • felixiana

  Przepiękne ptaki z niezmiernie ciekawymi i widowiskowymi obyczajami godowymi.
  Próżność ludzi i brak wyobraźni nie mają granic.
  Fakt, że wielu myśliwych, do których również należy ochrona i mądre zarządzanie leśnym "gospodarstwem" przyczyniło się również do wyginięcia niemalże tych ptaków, jest niewybaczalny.
  Nie jestem w stanie zrozumieć takich ludzi...

 • krogulec14

  Przepiękne ptaki:) Niestety tak typowo bezmyślnie przez przedstawicieli naszego gatunku wytępione.
  Nie rozumiem dlaczego myśliwi nazywają swoją broń "dubeltówką". Czy ma inne znaczenie niż karabin? Ja różnicy nie widzę. Jedno i drugie ma na celu zabijanie. Nie bawię sie zatem w pianie wyrazu "dubeltówka".

 • no-surprises

  Płeć piękna tu urodą nie dorównuje panom.

 • krogulec14

  Zgadza się, ale to ma dość istotne znaczenie. Cieciorka nie rzuca się w oczy tak bardzo jak kogut. Jest to szczególnie ważne przy wysiadywaniu jaj, gdzie wtapia sie w tło i jest mniej widoczna dla drapieżników.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci