Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Niespodziewane spotkanie nad Wartą

krogulec14

Zdobycie Śnieżki zostawiliśmy na ostatni dzień pobytu w Karkonoszach. Odkładaliśmy je na ostatnią chwilę i w rezultacie odbyło się ono na nieco wariackich papierach. Na Kopie Piórko zasygnalizowała niedyspozycję. Przegadała mnie jednak bym zabrał Artura na szczyt, a sama zjechała wyciągiem w dół. Pominę opis wejścia i zejścia z góry. Wspomnę jedynie, że nasz pośpiech przerwały na kilka minut piękne ptaki.

Później jeszcze raz dane mi było je zobaczyć 11 czerwca 2006 roku na Wartą. Przyznaję, że ta obserwacja była dla mnie dużym zaskoczeniem.

Krzyżodziób świerkowy w obiektywie Czarka Pióro.

Krzyżodziób świerkowy jest z racji lęgów, które akurat teraz zaczął odbywać, ptakiem bardzo oryginalnym. Tego nie robią żadne, dziko żyjące, ptaki w Polsce. Z racji zamiłowania do nasion świerku (do wydłubywania ich z szyszek doskonale pomaga im oryginalny dziób) występowanie jego ogranicza się do terenów północno-wschodniej i południowej Polski. W pozostałych rejonach występuje sporadycznie, toteż moje drugie spotkanie z nim było dla mnie takim zaskoczeniem. Borów świerkowych w mojej okolicy nie ma wcale.

Poza świerkowym sporadycznie widywane są w naszym kraju krzyżodzioby: modrzewiowy i sosnowy. Jednak są tak bardzo rzadko widywane, że możemy sobie darować ich opisywanie.

Warto jednak, jeśli będziemy w górach uważniej nieco poobserwować świerki. Przy odrobinie fartu możemy w pobliżu ich szyszek dostrzec kontrastowo wyglądające w zieleni krzyżodzioby świerkowe.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • felixiana

  No to była nielada niespodzianka ta obserwacja tak rzadkich oryginalnych ptaszków Krogulcu. Czyli spotkała Was nagroda za trudy wdrapania się i nie najłatwiejszego pospiesznego zejścia ze szczytu.
  Ale jeszcze większym chyba zaskoczeniem był widok tych ciekawych skrzydlaczków nad Wartą prawda? Życzę dalszych, jak najczęstszych i najbardziej zaskakujących obserwacji w całym Nowym 2008 Roku! :-)))

 • no-surprises

  Trasa męcząca, mnie najbardziej przeszkadzała... brukowana droga. Ptaków nie zauważono, może z powodu zmęczenia?

 • krogulec14

  Dzięki Feli:) Jak takowe będą, będę się dzielił.
  Ciekawym No-Surprises gdzie byłaś?:)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci