Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Piórko do kapelusika

krogulec14

 

"Stado czapli białych ewakuujące się z żerowiska na spuszczonym stawie" w obiektywie Mateusza Matysiaka. www.mateuszmatysiak.pl  

Przy pierwszych wpisach do plamki zastanawiałem się o wprowadzeniu do niej pewnych zasad. Na przykład nie pisać zbyt często o tym samym gatunku. Albo, opisywać gatunki widywane danego dnia. Z doświadczenia minionych trzech miesięcy zauważam, że byłyby takie zasady znacznym ograniczeniem. Musiałbym bowiem zaczekać z zachwytami nad powyżej umieszczonym zdjęciem do co najmniej przyszłego pewnie roku. A tak bez żadnego skrępowania umieszczam fotografię Mateusza, która mnie po prostu urzekła (zobaczyłem w galerii i od razu chciałem ją użyć). Z dopisaniem kilku zdań nie powinienem mieć kłopotów, bo zdarzyło mi się już kilka razy te ptaki spotkać na wędrówkach po swojej okolicy.

Pamiętam swoje zdumienie i zachwyt, gdy po raz pierwszy na swoich ścieżkach spotkałem czaplę białą. Było to w czasie, gdy według moich materiałów wychodziło na to, że jest ona raczej rzadko zalatującym do Polski ptakiem (nie od zawsze człowiekowi towarzyszy internet). Minęło trochę wspomnianego czasu, trochę wzbogaciłem swoją wiedzę, opisywanych czapli przybyło i mogę zanotować dobrą wiadomość. Otóż ścisła ochrona gatunku jak i efekt cieplarniany spowodowały, że czaple białe są w Polsce spotykane znacznie częściej a od dziesięciu lat wyprowadzają u nas także regularnie lęgi.

W czasie godów, omawianym dzisiaj, czaplom wyrastają na piersi, szyi i grzbiecie piękne, długie i oczywiście białe pióra. Ta niewątpliwa ozdoba była też prawdziwym przekleństwem ptaka, którego sto lat temu zabijano w ilości 200 000 osobników rocznie i to oczywiście porze lęgowej! Przyczyną tego masowego mordu była moda na wspomniane pióra ozdabiające damskie kapelusiki. Kto wie czy masakra tych pięknych ptaków nie doprowadziłaby do całkowitego ich wytępienia. Do zaprzestania polowań na te czaple przyczynił się między innymi "bunt" pań, które sprzeciwiły się ignorując morderczą modę. Wspaniałym mężczyznom z ich wspaniałymi strzelbami skończył się łatwy i wysoki zarobek.

Czapla biała, po przetrwaniu swojej Golgoty, która się skończyła dopiero po II Wojnie Światowej, odbudowuje swoją populację. W Polsce, według danych które udało mi się zdobyć, jest ponad 30 par lęgowych rozlokowanych w całej szerokości kraju od Parku Narodowego Ujście Warty do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie jest to może wysoka liczba, ale zważywszy, że lęgi u nas występują od 10 lat, daje nadzieję na dalszy wzrost. Czapla biała na tyle dobrze u nas się zaaklimatyzowała, że coraz częściej w południowych zakątkach kraju decyduje się pozostać na zimowiskach.

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • no-surprises

  Oto majestat w locie.

 • krogulec14

  Dorzuciłbym jeszcze grację i wdzięk:)

 • mozart64

  "panna Andzia ma wychodne, ma na kapeluszu piórko", może kapeluszy z mody nie wyszły, ale na szczęście piórka do nich tak, zresztą ptasie pióra można zdobyć bez zabijania ich:)

 • krogulec14

  Z jakiej to piosenki słowa? Coś kojarzę, ale co? Nie wiem.
  I powtórzę za Tobą, całe "szczęście", bo to musiały być paskudne historie:(

 • mozart64

  Dziś Panna Andzia ma wychodne, dzisiaj sama wielka dama,
  Dziś ma jak pani piórko modne , bo dziś na Chłodnej wielki bal.
  I przyszedł Józio i przyniósł pączki, padam do nóżek, całuję rączki,
  Wiadomo damy bywają głodne, chcesz zdobyć serce, z pączkiem wal.
  Więc dziś rozrywki różne godne, no i czysta, a jak, oczywista,
  Dziś Panna Andzia ma wychodne, bo dziś na Chłodnej wielki bal.

 • krogulec14

  Na pewno to słyszałem, ale bij, zabij a i tak nie odgadnę:)
  Chyba jakiś przebój filmowy, ale skąd?

 • mozart64

  piosenka biesiadna:D

 • krogulec14

  Toś mnie z lekka zaskoczyła. Myślałem o Eugeniuszu Bodo czy Kapeli Czerniakowskiej:D

 • mozart64

  Orkiestra Uliczna z Chmielnej, więc byłeś blisko:) możliwe, że można ją było usłyszeć w jakimś filmie, a jeszcze bardziej możliwe, że w kronice filmowej na przykład

 • krogulec14

  "No kurna mania", faktycznie mogłem "błysnąć":)
  Trudno. A z Chmielnej na Czerniaków mówisz blisko?:)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci